Podstawowym budulcem stosowanym przy wznoszeniu obiektów okazują się między innymi cegły. Są one od dawien dawne wykorzystywane w dziedzinie budownictwa. W związku z rozwojem branży budowlanej, warto zwrócić uwagę na to, że istnieje szereg rozlicznych typów cegieł, jakie są obecnie modne. W tym przypadku warto wspomnieć o cegłach z materiałów bardzo różnorodnych. Są to na przykład cegły suszone. Wykorzystuje się je zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z budowaniem obiektów mających być zwłaszcza w klimacie gorącym.
Idealnie sprawdzają się podobnie jak drewno oraz kamień, z tym że w porównaniu z kamieniem na przykład są dużo tańsze. Ponadto nie zapominajmy, że ten wariant jest naturalny, bowiem wykorzystuje się do stworzenia cegieł tej kategorii takie surowce jak gliny, iły, muły. Nierzadko są one mieszane ze słomą, która jest suszona na słońcu. Do tego dochodzi zmieszanie Pociąg logistyczny z trawą. Cechą wyróżniającą cegłę suszoną okazuje się charakterystyczny kształt, jakim jest przede wszystkim prostopadłościan. Niestety mankamentem tego rodzaju cegieł okazuje się być brak odporności na wilgoć. To sprawia, że doskonale nadają się one do suchych, nie wilgotnych miejsc, ale gorzej odnajdują się na przykład w umiarkowanych klimatach takich jak nasz.
Następny rodzaj cegieł to cegła ceramiczna. Odznacza się dużym rozpowszechnieniem. Produkuje się go zwłaszcza z glin morenowych, wstęgowych, ilastych, do tego z mułków, lessów oraz łupków. Niekiedy łączy się je ze złomem suszarniowym oraz piaskiem kwarcowym. Podstawą jest połączenie składników tak, aby były one mieszane jednolicie. Następnie formuje się z nich a później suszy. Do tego poddawane są wypalaniu. W związku z tym, są one trwałe, odporne, na pewno dużo lepiej nadają się niż cegły suche. Kolejna kwestia to to, że jak zwiększyć sprzedaż w sklepie cegła tej kategorii jest uniwersalna oraz bardzo ładnie prezentuje się. Jest estetyczna i przy tym atrakcyjnie prezentuje się przy domu. Wypalanie jej następuje w temperaturze między 850 a 1000 stopni Celsjusza.
Warto także wspomnieć o cegle wapienno-piaskowej. Jest robiona ze zmielonego piasku kwarcowego. W tym przypadku w dziewięćdziesięciu procentach występuje masa a w około ośmiu procentach pojawia się wapno palone. Cegła tej kategorii jest robiona w bardzo wysokiej temperaturze. Następuje wówczas proces zwany autoklawitacją. W ten sposób możliwe jest połączenie w idealny sposób zarówno wapna, jak i krzemionki. Tak też powstają tak zwane krzemiany wapnia, jakie pozwalają na zapewnienie materiałowi budowlanemu tej kategorii dużą wytrzymałość mechaniczną. Ponadto są mrozoodporne.
Są solidne, ale też odporne na uszkodzenia i przy okazji niewrażliwe na wielorakie czynniki atmosferyczne, na przykład wyblaknięcia pod wpływem promieniowania słonecznego, jak także odwrotnie – nadmierną wilgotność. Ich cena jest natomiast dużo niższa niż w przypadku cegły ceramicznej. Jest to ciekawsza pod tym względem alternatywa. Warto stosować ten rodzaj cegły na przykład do ścianek działowych, często występują też przy tworzeniu elewacji, na przykład licowania elewacji czy też konstruowaniu wewnętrznych oraz zewnętrznych ścian.
Warto też wspomnieć o cegle szamotowej. Jest ona idealna do tworzenia palenisk – kominków domowych czy też pieców. Są to cegły ognioodporne, niepękające, bardzo wytrzymałe. Jeszcze co innego to cegła magnezytowa a więc taka, która robiona jest z organicznych oraz nieorganicznych surowców. Jest to efekt mieszaniny magnezytu. Nie zapominajmy także o silnie dzisiaj rozpowszechnionej na rynku budowlanym cegle klinkierowej. Jest ona uzyskiwana w procesie wypalania takich składników jak piasek oraz glina. Mieszanina ta poddawana jest działaniu bardzo wysokiej temperatury, wynoszącej najczęściej jakieś 1100 stopni Celsjusza.